Logo Tasarım Neden Önemli? 08.03.2019 - 20:24

Logo Tasarım Neden Önemli?

Logo tasarım, kurumsal kimlik denildiğinde içinde bulunan önemli unsurudur. Her gün büyüyen ve gelişen ticaret dünyasında başarılı profesyonel grafik tasarım ekibinin elinden çıkmış logo sizi öne çıkaracaktır. Bu nedenle markalar misyonunu kadar vizyonunun da önemini kavrayarak logo tasarımlarına özel gösteriyorlar. Peki logo tasarımı markalara ne kazandırıyor?

Bir logo ile yani kurumsal kimlik ile markanızın tüm havasını, marka imajını değiştirebilirsiniz. Kurumsal bir havaya bürünerek işin ciddiyetini yansıtırsınız. Örneklerinden de görüldüğü üzere çoğu zaman isimden çok logosu ile hatırlanan markalar bulunuyor. Bu yüzden logo tasarımınızı yaparken acele etmeyin. Sizi temsil edecek doğru ve başarılı bir logo tasarımı için araştırmalarınızı yapın. İçinize sinerek her aşamasında ilerleyin.

 

Logo tasarımda dikkat edilmesi gerekenler neler?

Birinci sırada özgün bir logo tasarımı olmasına dikkat etmelisiniz. Özgün tasarımlar sizi farklı kılacak ve öne çıkaracaktır. Özgün renk tercihleri ve özgün logo hatları etkileyici bir algı oluşturur. Bazen tek bir simge bazen renk sizi farklı kılar. Maryland’de yer alan Loyola Üniversitesinde yapılan araştırma sonucunda markanızın akılda kalmasında en büyük rolü kurumsal kimliğinizde seçtiğiniz ve logo tasarımızda kullandığınız rengin %80 etkilediğini ortaya çıkmıştır. Mesela Logoların illaki sektörünüzü belli etmesi gerekmez. Aynı Apple’ın logosu gibi.


Minimal logo tasarımları sizi karmaşadan karışıklıktan kurtaracaktır. Sade ve şık bir logo tasarımı kurumsallığınızı temsil edecek ve akılda kalacaktır. Şu anda büyük şirketlerin çoğunun minimal tasarımları daha çok tercih ettiğini görebiliyoruz. Örneğin kola devlerinlerinden Pepsi’nin logo tasarımındaki değişim gibi.

 

Logotype, firmanıza ait özel simgeleri ve harfleri ile bütünleştirip logo haline getirilmesine denir. Böylelikle firmanızın ismi bir simge ile öne çıkar ve logo oluşur. Logo tasarımındaki fontunuz her zaman anlaşılır bir şekilde olmalıdır ki kurumsallığınız ve logonuz doğru anlaşılmalıdır.

 

  • Profesyonellerin üzerinde durduğu kurallar ise:
  • Logo sade ve kolay anlaşılır olmalı.
  • Az sayıda renk tercih edilmeli
  • Baskıda sorun çıkarmayacak kesim tekniklerine uygun çizimler tercih edilmeli
  • Küçülttüğünde kalite kaybı olmamalıdır (Vektörel logo tasarımı)
p logo design logo tasarım fiyatları c logo design e logo design logo tasarım programı indir türkçe gezginler logo tasarımı photoshop logo tasarım yapma programı logo tasarımı örnekleri i logo design logo design references logo design ideas log