Kurumsal Kimlik Nedir ? 08.03.2019 - 20:10

Kurumsal Kimlik Nedir ?


Yeni biri ile tanıştığınızda o kişinin kişiliğini öğrenerek tanıyabiliyorsunuz, markalarda da durum bundan farklı değil. Her markanın kendisine ait bir kişiliği vardır. Kurumsal kimlik işte markanızın kişiliğidir. Hatta Kurumsal kimlik markanızın imzası ve onu oluşturan her şeydir.

 

Markalar, logoları, logo renkleri sayesinde tüm o kalabalık marka karmaşası içinde sıyrılarak çıkmalıdır. Fark edilmek ve akılda kalıcı olmalıdır. Bir markanın logosunu ilk kez gördüğünüzde bu logo tasarımının kalitesinden ve renginden etkilenecek sonrasında ise ilk akılda kalan bu iz ile hatırlanmalıdır. İşte profesyonel kurumsal kimlik çalışmalarının başarısı bu noktada ortaya çıkar.

 

Ama kurumsal kimlik sadece logo ve renkten ibaret değil, daha fazlasıdır.


Markanın kimliği denildiğinde o markanın logosu, yazı karakteri, rengi, sembolünden oluşan tüm görsel unsurlardır. Bu kurumsal kimlik, markaya ait kurumsal kağıtlarda, ofislerinde, mağazalarında, kurumsal emtiyalarında, ambalajlarında, broşürlerinde, şirket araçlarında, web sitelerinde, sosyal medya hesaplarında uygulanır ve bir bütünlük sağlanarak markaya istenen marka imajı verilir.

 

Dünyaca ünlü markaların kurumsal kimliklerini incelediğimizde kendilerine özgü, dikkat çekici kurumsal kimliklere sahip olduklarını görebiliriz.

 

KURUMSAL KİMLİK HAKKINDA DAHA ÖNCE DUYMADIĞIN AYRINTI

Kurumsal kimlik hakkında yazılmış bir sürü yazıyı internetten bulabilirsiniz. Ama şimdi bahsedeceğimiz şey kurumsal kimlik yazılarında daha önce olmayan bir şey. Hazır mısınız?

 

Kurumsal kimlik materyalleri unutmayın hangi zemin üzerinde olursa olsun kendisini belli etmeli. İster bir uçağın üstünde, isterseniz bir kalem üzerinde veya antetli kağıtta görünür olmalı. Hatta bir siyah kağıdın üzerinde bile.

İşte kimsenin dile getirmediği ama en önemli detay bu. Kurumsal kimliğiniz akılda kalmalı ve kullanıldığı her alanda açık ve net olmalı.

Dünyaca ünlü markaları incelediğinizde buna dikkat edildiğini görebilirsiniz. Hatta rengarenk hazırlanmış bir logonun içerisinden renkleri değiştirip soft veya gri renkleri kullandığınızda bile markanın kimliğini yani markanın kurumsal kimlik yapısını ön plana çıkarmalı.

 

KURUMSAL KİMLİK SAHİBİ OLMAK İÇİN NE LAZIM, NE YAPMALI?

Profesyonel bir kurumsal kimliğe ve en önemlisi kaliteli bir kurumsal kimliğe sahip olmak kolay bir süreç değil. Kurumsal kimliğinizi profesyoneller tarafından yaptırmalısınız. Bu yolla hem hızlı hem de doğru bir yolda ilerlersiniz. Profesyonel grafik tasarımcılar, marka stratejistleri sizin için en iyisini oluşturacaklardır.

Tüm bu dediklerimizden anlaşılacağı gibi sadece tek bir logo ile kurumsal kimlik oluşturamazsınız. Sektörünüze, verdiğiniz hizmetlere uygun bir yapıyı temsil etmeli.

 

Başarılı ve iyi sayılabilecek dünyaca ünlü markaların kurumsal kimliklerine ait tasarımları incelediğimizde zekice planlanmış ve yerleştirilmiş mesajlar olduğunu görebilmekteyiz. Misal Fedex isimli kargo şirketinin “E” ve “X” harflerine hiç dikkat ettiniz mi? Sağ tarafı gösteren bir ok işareti bu iki harfin arasına gizleniştir. Bu gizli ok işareti kargo şirketi için hız ve hassasiyeti içinde barındırır ve gören kişiye fark ettirmeden bu algıyı verir.

Bir diğer örnek ise dünyaca ünlü alışveriş sitesi Amazon olduğunu söylesek? Kurumsal kimliğini en iyi tamamlayan ve ortaya koyan logosunda bulunan ve “a” harfinden “z” harfine uzanan ok içerisinde istediğiniz her şeyi, a’dan z’e her şeyi bulabileceğiniz mesajını verirken alışveriş yapan herkesin bu esnada mutlu oldukları imajın vermektedir.

Profesyonel kurumsal kimliklerin olmazsa olmazı işte bu ince mesajlardır. Verdiğimiz iki örneğe daha bir çoğu eklenebilir Sizde etrafınızdaki markaları incelediğinizde profesyonel kurumsal kimlik tasarımı yaptıranlarda bu mesajları ve algıları görebilmeniz mümkündür.

Profesyonel kurumsal kimlik ve grafik tasarımlar için profesyonel bir reklam ajansından destek almalısınız!

 

kurumsal kimlik nedir kurumsal kimlik örnekleri kurumsal kimlik kılavuzu kurumsal kimlik çalışması kurumsal kimlik mockup kurumsal kimlik pdf kurumsal kimlik çalışmaları kurumsal kimlik örnekleri pdf chp kurumsal kimlik kurumsal kimlik png kurum