Bir Logo Nasıl Olmalı? 08.03.2019 - 15:14

Bir Logo Nasıl Olmalı?

Piyasada faaliyet gösteren her türlü firmanın, müşteri üzerinde iyi bir izlenim bırakması gerekmektedir. Bunu yapmanın ilk adımı ise başarılı bir logoya sahip olmaktır. Görsel imaj olarak da tanımlanan bu sembol, firmanın yapısına ve hedef kitlesine uygun bir şekilde hazırlanmalıdır. Logo tasarım, bundan dolayı öne çıkan ve profesyonellik isteyen bir iştir.

Bir Logo Nasıl Olmalı?

Logo tasarımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı genel kriterler vardır. Sembolün mutlaka akılda kalıcı olması şarttır. Karışık simgeler kullanılarak hazırlanmış olan bir logonun hatırlanması çok zordur.

Bundan dolayı basitlik göz önünde bulundurularak çalışmalar yapılır. Tercih edilen sembolün diğerlerinden farklı olması esastır. Daha önce kullanılmamış karakterler ve çizgiler, tercih edilmelidir. Renk her daim önemlidir. Siyah beyaz ya da renkli bir logo ile mesajınızı çok iyi bir şekilde vermeniz mümkündür. Ancak kullanılacak olan tonların firmanın verdiği hizmet ile tam bir uyum göstermesi gerekmektedir.


Vektörel trigromi mutlaka olmalıdır. Logonun oranları çok iyi bir şekilde ayarlanmalıdır. Her türlü boyutlarda ve yüzeyde tercih edilebilecek bir yapıya sahip olması çok önemlidir. Bir diğer husus ise yazı karakterlerinin uyum göstermesi gerekliliğidir. Bu ilkeler göz önünde bulundurularak hazırlanmış olan bir logo, firmanın kurumsal kimlik kazanmasına büyük bir katkıda bulunacaktır.
 

Logo Tasarım Süreci Nasıldır?

Logo tasarımı birçok farklı aşamadan oluşmaktadır. Bunları şöyle özetlemek mümkün;

  • İlk olarak firma ya da müşteri ile görüşme yapılarak, işletmenin istekleri alınır. Neyin talep edildiği öğrenilir.

  • Sonrasında bir araştırma süreci başlar. Sektöre dair bilgi toplanır. Rakipler ile alakalı her türlü detay öğrenilir.

  • Hemen ardından ise logoya dair ilk fikirler ortaya çıkmaya başlar. Birçok farklı kaynaktan yararlanılır. Trendler gözden geçirilir.

  • Daha sonra sketch olarak bilinen bir çalışma yapılır. Böylelikle kurgulama süreci start alır.

  • Düzenleme aşamasında ise taslak oluşturulur. Artık logo yavaş yavaş oluşmaya başlamıştı. Bunun üzerinde son rötuşlar gerçekleştirilir.

  • Son olarak sunum yapılır. Birkaç değişik alternatif müşteriye sunulur. İhtiyaç ve istekler göz önüne alınır. Buna göre gerekli değişiklik sağlanır.

Profesyonel logo tasarımı konusunda uzman olan firmamız, bütçenizi çok sarsmayacak fiyatlar üzerinden hizmet vermektedir. Size en uygun olan logo, kısa sürede ortaya çıkacaktır. Başarılı bir tasarım, size birçok avantaj sağlar. Sektör içinde dikkat çekmeniz mümkündür. Vereceğiniz mesaj akılda kalıcı olacaktır. Logo aynı zamanda prestij demektir. Kurumsal bir kimlik kazandırır.

logo tasarım logo tasarım örnekleri logo tasarım programı ücretsiz logo tasarım logo tasarim logo tasarım ücretsiz logo tasarım programı indir logo tasarım online online logo tasarım ücretsiz logo tasarım programı en iyi logo tasarım programı