Ücretsiz logo tasarımı olur mu? 11.02.2019 - 09:55

Ücretsiz logo tasarımı olur mu?

İdeal logo tasarımı nasıl olmalı?

Logo tasarımı firmaların kişiliklerini yansıtan önemli görsel parçalardır. Firma çeşitliliğinin artış göstermesi logo ve logo tasarımının önemi de her geçen gün arttırmaktadır. Logo ve logo tasarımının artma nedenleri arasında günümüzdeki firmaların kendilerini temsil eden logonun firma ve firmanın misyonu hakkında karşı tarafa yani müşterilerine, hedef kitlesine kurum hakkında bilgi ve fikir verdiğinin düşünülmesidir. Logo kurumsal bir firmanın veya şirketin imzası niteliğindedir bu imza ne kadar etkili ve güçlü kendine özgü olursa yani görsel açıdan basit ve hoş olursa firmanızın da müşterilerine karşı bir o kadar etkili imajı olacaktır.

 

İdeal logo tasarımı nasıl olur?

Firmalar öncelikle sektörlerinde nasıl bir imaja sahip olmaları gerektiğini bilmeleri gerekir. Daha sonra yaptıkları işe, yani logonun hangi iş kolu hakkında tasarım yapılacağına karar verilmesi gerekir. Örneğin bir ayakkabı firması için ortaya çıkartılacak logo tasarım çalışması o firmanın misyonu çerçevesinde geliştirilerek bir logo tasarımı ortaya çıkartılmalıdır. Kuracağınız ya da kurmuş olduğunuz bir firma için logo tasarlatacaksanız öncelikle öncelikle profesyonel logo tasarımı firmanızı özenli ve dikkatli seçmeniz gerekmektedir. “Çalışacağımız firma yeterli tecrübeye ve gerekli bilgileri sahip mi, daha önce yaptığı işler ne kadar iyi ve daha önce çalıştığı müşteriler ne kadar memnun?” gibi bazı soruların yanıtlarını bulmamız gerekmektedir. Diğer yandan firmanız ile alakalı, direk misyonunuzu doğru yansıtan bir görsel kullanmak her zaman için iyi sonuçlar vermeyebilir. Bazı durumlarda yaptığınız işi doğrudan bir logo ile anlatmak yerine kurumunuzun yapmış olduğu işi anımsatan logo ile tasarımı tamamlamak daha doğru olabilir.

 

Logo Tasarımı

 

Peki logo tasarımı nedir?
 

  • Gelişen teknoloji ile birlikte tasarım konusunda da birçok değişiklik oldu. Logonun ne anlam ifade ettiğini bilmek için bazı terimlerin anlamlarını öğrenmek gereklidir.

  • İkon setleri: Görünüş bakımından estetik olan sembollere ikon setleri denir. İkon setleri çoğunlukla ücretsiz olarak bulunsa da ücretli olanları ve telif hakkına tabi olanları da mevcuttur.

  • Banner: Reklam panosu anlamına gelen bannerlar, bir öğeyi tanıtmak için kullanılan görsel biçimidir. Leaderboard banner, mikro banner, sticky-ad banner, towner banner ve cover banner gibi çeşitli türleri bulunur ve bunlar farklı ölçü ve boyutlarda olur.

 

Logo tasarımı yapmak için birçok program kullanılmaktadır. Bunlardan başlıcaları;

AAA Logo

Mylogo Maker Professional

LogoSmartz Logo Maker

The Logo Creator

 

Başlıca logo tasarım örnekleri olarak bu programları verebiliriz. Ayrıca bu programların kendilerine ait logo taslakları da vardır. Bu taslaklar üzerinde çalışarak ve mevcut taslakları değiştirerek kendi logonuzu tasarlamanız mümkündür.

Fakat burada göz ardı edilmemesi gereken tek şey, bu hazır logo tasarım programlarının hiçbirinin kurmuş olduğunuz firmanın misyonunu yansıtacak kadar profesyonel değildir.

Logo tasarımı yapmak çok kolay gibi gözükse de aslında öyle değildir. Eğer gerçekten hayalinizdeki görseli elde edebileceğiniz ve firmanızın misyonunu yansıtabilecek bir tasarım istiyorsanız oldukça yoğun, titiz ve profesyonel bir şekilde çalışmanız gerekir. Ve bu tür çalışmalar sadece programlarla olacak şeyler değildir. Ciddi anlamda şirketinizin kimliğini ve misyonu yansıtan tasarımlar için işi profesyonellere bırakmalı ve bir logo tasarım firmasıyla çalışmalısınız.

 

 

ankara logo tasarım bedava logo tasarım ücretsiz logo tasarım siteleri logo tasarım bedava şirket logo tasarım profesyonel logo tasarım logo tasarım programı indir türkçe full ücretsiz emlak logo tasarım marka logo tasarım bursa logo tasarım log