Grafik Tasarımcıların Vazgeçilmezleri 30.01.2019 - 10:00

Grafik Tasarımcıların Vazgeçilmezleri

GRAFİK TASARIMCILARIN VAZGEÇİLMEZLERİ

 

Başarılı bir grafiker, nasıl bu kadar başarılı tasarımları çıkarıyor diye bir an düşündünüz mü? Profesyonel olarak grafik tasarım yapan tasarımcıların ortaya koyduğu işler göz alıcı halleri ile görenleri hayran bırakıyor ama bu kadar güzel tasarımı nasıl ortaya çıkarıyorlar? Uzun süren bu işleri nasıl tamamlıyorlar ve ajansların bitmek bilmez koşuşturmasında bu tasarımları nasıl tamamlıyorlar?

Grafik tasarımcıların sektörleri gereği her zaman elleri altında olması gereken bağımlı oldukları bazı başlıkları aşağıda sıraladık. Bunlar bir grafikere en çok yardım eden unsurlardır. Bu listede size aslında bir tasarımcının meslek sırları diyebileceği sırları verdik.

 

ADOBE PROGRAMLARI

adobe programları

Bir tasarım yapacaksanız ihtiyacınız olan ilk şey bir tasarım programıdır ve bu konuda akla gelen uygulamalar listesinde grafik tasarım  sektöründe en önemli yere sahip olan Adobe programları geliyor. İşte bu yüzden bu listeye Adobe Photoshop ve Illustrator programları ile başlamamız doğru olur. Grafik tasarımcıların, bir numaralı tercihi ve en iyisi diyebiliriz.

 

 

PANTONE RENK KATALOĞU

 

İçinde toplam 1124 rengi barındıran ve ofset baskıda bu renklerin nasıl olması gerektiğini gösteren karışım formüllerini veren bir renk kataloğudur. Bu katalog grafik tasarımcıların, profesyonel tasarımları yaparken en doğru rengi kullanması için önemlidir. Her rengin ve her tonun bir önemi vardır ve grafik tasarımcı, profesyonel tasarımı ortaya çıkarırken renkleri iyi kullanmasını bilmelidir. Pantone renk kataloğu işte bu konuda grafik tasarımcıların yardımına koşan en önemli kaynaktır.

 

KARALAMA DEFTERİ

 

karalama defteri

 

 

Bir diğer adıyla eskiz defteri desek olur. Aslında bir grafik tasarımcının not alacağı, aklındaki tasarımı hızlı bir şekilde bir yere aktaracağı yani karalayacağı bir alana ihtiyacı vardır. İlhamın nerede ve ne zaman geleceği belli olmadığı için karalama defteri bir grafik tasarımcının ihtiyacını karşılayacak en önemli araçların başında gelir.

 

ÇİZİM TABLETİ

çizim tableti

Çizim tableti, grafik tableti olarak adlandırabileceğimiz ve grafikerin çizim yapması ve fotoğraflar üzerinde re-touch yapmasına yardımcı olması için üretilmiştir. Tablet üzerinde bir kalem yardımıyla bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Aynı bir Mouse yardımı ile değil de karalama defterinizde yaptığınız çizimi bu sefer dijital ortamda çizdiğinizi düşünün. Tabi bu bir grafik tasarımcı için profesyonel bir tasarım yaparken tercih etme meselesi ama çok pratik ile alışabilirsiniz.

 

TASARIMLA ALAKALI UYGULAMALAR

 

what the font

 

Telefonunuz her zaman yanınızda ve bir sürü uygulama bir çok alanda yardımınıza koşmaktadır. Grafik tasarım alanında da durum aynı. Ios kullanıcıları için tasarım alanında yardım alabilecekleri ColorExpert, CameraBag, WhatThefont gibi yardımcı ve başarılı uygulamalar bulunmaktadır. Ayrıca bu tarz uygulamaları Google Play Store’dan da ulaşabilirsiniz.

 

BULUT BİLİŞİM VE YEDEKLEME HİZMETLERİ

 

Bulut Bilişim

Dosyaların yedeğini almak veya bir iş yaparken kaydetmek bir grafik tasarımcı için en önemli konudur. Yaptığınız grafiğin yok olması, kaydetmeden bilgisayarınızın kapanması korkulu rüyalarınızdan biridir. Bulut bilişim denilen sistem tam olarak sizi bu durumdan kurtarabilecek sistemlerdir. Tasarımlarınızı bu sistemlere emanet ederek önlem alabilirsiniz. Google Drive, Dropbox, Yandex disk en popüler cloud computing kuruluşları arasında yer alıyor ve bir grafik tasarımcının yardımına koşuyor.

 

ENERJİ VERİCİ YİYECEKLER

 

Hepimizde olduğu gibi uzun süren çalışma saatleri enerjimizi azaltır ve çalışma performansımıza etki eder. Ve çalışırken illaki bir şeyler yemek isteriz. Tasarımcıların da yoğun olan bu temposu esnasında bir şeyler yemek isterler. İşte bu atıştırmalıkları enerji veren atıştırmalardan seçmek hem yaptığınız tasarıma kendinizi daha çok vermenizi sağlar hem de uzun süren tasarım sürecinde size yardımcı olur.

grafik tasarımcı pantone cmyk rgb renk kodu sketch tablet what the font türk grafik tasarımcılar ünlü türk grafik tasarımlar il türk grafik tasarımcılar türk grafik tasarımcılar eserleri